»Na naši zbornici bomo pomagali in se dejavno vključevali v pripravo in izvedbo potrebnih dejavnosti za uvedbo učinkovitega sistema, ki bo omogočal dosego ciljev ločenega zbiranja odpadne embalaže pijač in na zgleden način izvajal načela razširjene odgovornosti proizvajalcev ter skrbi za okolje.«
»Naše ocene na podlagi analiz so, da lahko trenutno govorimo o od 65 do 75 odstotkov ločeno zbranih odpadnih plastenk pijač.«
»Kavcijski sistem za zbiranje in recikliranje embalaže za pijače v Litvi deluje od leta 2016, in to zelo dobro. Vsak kupec ob nakupu pijače v plastenki, pločevinki ali steklenici plača 10 centov, prazno embalažo pa vrne v avtomat za oddajo embalaže in ob tem dobi vrnjeno kavcijo, 10 centov, in to je vse.«
»Kar nas najbolj skrbi, je to, ali bomo dosegli cilj ločeno zbranih odpadnih plastenk pijač v višini 90 odstotkov do 1. januarja 2029 in najmanj 77 odstotkov ločeno zbranih odpadnih plastenk pijač do 1. januarja 2025.«
»Dejstvo je, da kavcijski sistem rešuje zelo majhen del embalaže, ki je dana na slovenski trg.«
»Da so uvedbi kavcijskega sistema naklonjeni tudi proizvajalci pijač.«
»Da so uvedbi kavcijskega sistema naklonjeni tudi proizvajalci pijač.«
»Da ne bi zbirali odpadnega tekstila le v zbirnih centrih, ampak tudi po sistemu 'od vrat do vrat', z uličnimi zabojniki, ekološkimi otoki.«
»Ločeno zbiranje odpadnega tekstila je v Sloveniji uzakonjeno že vrsto let in se tudi izvaja, tako da konkretno ta evropska direktiva oz. uredba, ki prepoveduje metanje odpadnega tekstila v mešane odpadke, na Slovenijo ne vpliva.«
»Vendar ni razumljivo, da namerava zaradi enega dela odpadne embalaže zrušiti delujoč sistem v drugem delu.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju